Grupy parafialne

Róże Różańcowe

Różaniec to inaczej bukiet róż, który składamy MATCE BOŻEJ.
Róża była i jest symbolem wdzięku i piękności – nazywamy ją KRÓLOWĄ KWIATÓW.
MARYJA jest symbolem wdzięku i piękności duchowej – KRÓLOWĄ RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO.

Różaniec jest modlitwą maryjną, czyli duchowo jednoczącą człowieka z osobą Matki Jezusa. Kościół naucza, że wierni wypowiadając słowa modlitwy, jednoczą się w duchu świętych obcowania z duchowym macierzyństwem Marii i razem z Nią uczą się kontemplować Jezusa Chrystusa – Boga.
W modlitwie różańcowej polecamy siebie i innych oraz potrzeby własne i innych Bogu poprzez wstawiennictwo Jego Matki Maryi.
Różaniec to kontemplacja wraz z Maryją – tajemnic Zbawienia dokonujących się w Jezusie Chrystusie.
Błogosławiony Jan Paweł II dawał przykład codziennej wierności tej modlitwie i z całą żarliwością wzywał do odmawiania różańca. Na jednym ze spotkań powiedział:

Od mych lat młodzieńczych modlitwa ta miała
ważne miejsce w moim życiu duchowym.
Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia.
Zawierzyłem mu wiele trosk.
Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy.

W chwili obecnej istnieją 2 grupy różańcowe (tzw. Żywych Róż)  w Starych i Nowych Polaszkach, modlących się codziennie na różańcu.

Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą.
Każda osoba z
róży przez miesiąc odmawia jedną z tajemnic różańcowych (dziesiątkę różańca).