O Parafii

Kościół parafialny w Starych Polaszkach

W 1750 r. wniesiony został na Kaszubach w miejscowości Stare Polaszki kościół p.w. św. Mikołaja, którego fundatorami byli Stanisław i Katarzyna Skórzewscy. Jest on niewielkich rozmiarów, zwieńczony niską, tkwiącą w korpusie budowli wieżą, z prezbiterium zamkniętym trzema ścianami. Zwracającym uwagę elementem jest okazały ołtarz główny, tworzący wielką kompozycję architektoniczno – rzeźbiarską z obydwoma bocznymi ołtarzami. Wnętrze kościoła zwieńczone jest krzyżowym sklepieniem. Na ołtarzu głównym zobaczyć można rzeźbioną grupę z Chrystusem, św. Ignacym, półpostacią Boga Ojca, zaś w górnej części figurę św. Mikołaja. Chrzcielnica w kształcie wazy, osadzonej na stercie kamieni i zwieńczona postacią Chrystusa jest klasycystycznym elementem wystroju. Godna uwagi jest również rokokowa ambona.